Derbent – Kaspijskie Wrota

Na styku Kaukazu i Morza Kaspijskiego położone jest najstarsze miasto w Rosji – Derbent. Choć pierwsze informacje o Derbencie pochodzą już w VI w. p.n.e. to za datę założenia miasta przyjmuje się rok 438 n.e. W 2003 roku twierdza Derbent została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Twierdza 

Derbent zajmuje wąski przesmyk pomiędzy Morzem Kaspijskim a górami Kaukazu. Dzięki swojemu unikalnemu i strategicznemu położeniu Derbent był kiedyś ważną twierdzą obronną, m. in. po wybudowaniu murów obronnych miasto broniło północnych granic Persji. W VI wieku n.e.miasto zyskało swą obecną nazwę – Derbent – Wąskie Wrota (także Zamknięte Wrota). Tutejsza twierdza – obecnie odnowiona – jest największym zabytkiem Derbentu i celem wycieczek wielu turystów. Z murów twierdzy rozciąga się widok na miasto i Morze Kaspijskie.

Cmentarz Czterdziestu 

Legenda głosi, że to właśnie Derbent jest kolebką islamu na Kaukazie Północnym. Według legendy na Cmentarzu Czterdziestu w Derbencie pochowanych jest 40 męczenników za islam, którzy przynieśli islam na Kaukaz Północny i zginęli walcząc z niewiernymi: ‚… i przyszli wojownicy proroka ze świętą wojną, niosąc ludziom świętą wiarę muzułmańską. I walczyli oni z niewiernymi sześć dni. Dwadzieścia tysięcy niewiernych padło w tej bitwie, skazując się na wieczne potępienie, a ich dusze trafiły prosto w sam środek piekła. A czterdziestu wojowników – muzułmanów umarło za wiarę proroka i, spijając łyk błogosławionej śmierci, stali się świętymi męczennikami islamu. Pochowani zostali na Cmentarzu Czterdziestu’.
Opiekun Cmentarza zdradził mi również, że ciała czterdziestu wojowników – męczenników zostały znalezione w różnych miejscach  Uznano to za cud. Od tego czasu rozpoczęła się islamizacja Kaukazu Północnego. Natomiast źródła historyczne powiązały te wydarzenia z pierwszym najazdem arabów na Kaukaz Północny (642-643 r. n.e.) i przymusową islamizacją miejscowej ludności. Obecnie Cmentarz Czterdziestu jest istotnym miejscem kultu muzułmanów.

Łaźnie

Derbent położony jest na źródłach gorącej wody, dzięki czemu w mieście powstało kilka podziemnych łaźni. Podziemne łaźnie były istotną częścią życia w XIX i XX Derbentu na równi z meczetami oraz bazarami.

Dagestański koniak

Choć może się to wydać ironiczne, to w kolebce islamu na Kaukazie północnym, znajdziemy również Derbencką Fabrykę Koniaku,  jeden z trzech najpopularniejszych koniaków w Dagestanie.  A sam Dagestan słynie z produkcji koniaku. Pokuszę się o stwierdzenie, że jeśli coś warto wywozić z Dagestanu jest to srebro, dywany oraz koniak 🙂 Przestroga dla naiwnych turystów: nigdy nie kupuj koniaku w sklepie, bo jest duża szansa, że będzie to kiepska podróbka. Jeśli chcesz dostać najprawdziwszy koniak najlepszej jakości powiedz o tym swojemu gospodarzowi najlepiej 2 na dwa dni wcześniej – on zwróci się do swojego szwagra, a ten do męża córki, bo podobno jego kolega z pracy zna kogoś, kto pracuje w fabryce i od niego na pewno można dostać oryginalny koniak 😉

Galeria

Derbent - Twierdza

Derbent - Cmentarz Czterdziestu 

Derbent - Twierdza

Derbent - Łaźnie

Derbent - Łaźnie

Derbent - Twierdza

Derbent - Cmentarz Czterdziestu 

Derbent - Cmentarz Czterdziestu 

Derbent - Cmentarz Czterdziestu 

Derbent - Łaźnie

Derbent - Twierdza - widok na Morze Kaspijskie

Derbent - Łaźnie

Derbent

Derbent

2 myśli na temat “Derbent – Kaspijskie Wrota

  1. Bardzo interesuje mnie północnokaukaski islam, szczególnie ten w Dagestanie. Czy mogłaby Pani polecić jakieś źródła historyczne? Trochę mam niejasność w temacie islamu na terytorium Dagestanu. W którym wieku się pojawił i umocnił? W VIII czy VIII. Czy islam tam był religią synkretyczna, co z chrześcijaństwem i judaizmem na tych terenach? I jeszcze jedno pytanie o Naryn Kala: czy do dnia dzisiejszego zostały bramy i kwartały?

Dodaj komentarz

19 + fourteen =