Świder

Nastał letni sezon tak więc wznawiamy nasz przewodnik kajakowy po rzekach Mazowsza. Tym razem Świder – prawobrzeżny dopływ Wisły, wpadający do niej na wysokości Otwocka.

Kajaki spławiamy przy moście w Woli Karczewskiej. Następnie wraz meandrującym nurtem Świdra – posuwamy się w stronę miejscowości Mlądz.

Sama rzeka jest niewielka, jej szerokość nie przekracza kilku – kilkunastu metrów.  Bieg rzeki jest kręty, tworzy liczne meandry i bystrza. Czasami strome nabrzeże zwisa kilkumetrowymi klifami nad rzeką, innym znów razem nurt rzeki zdaje się niknąć w nadrzecznych zaroślach. Zwalone w poprzek koryta rzeki drzewa, progi rzeczne oraz piaszczyste wysepki sprawiają, że na tej rzece nie można się nudzić.

Świder jest płytki a przy tym chimeryczny. Dla przykładu – za pierwszym podejściem do spływu poziom wody był tak niski, że sporą cześć drogi ciągnęliśmy kajak. Za drugim razem odwołano spływ ze względu na zbyt wysoki poziom wody. Dopiero za trzecim podejściem mieliśmy odpowiedni poziom wody i z tego też spływu pochodzą te zdjęcia (lipiec 2016 r.). Dlatego też wybierając się tam warto wcześniej upewnić się, czy rzeka jest spławna.

GALERIA

PLAN TRASY

Dodaj komentarz

19 − one =