Mont Agel króluje nad Monaco

Królujący nad Monte Carlo szczyt – Mont Agel (1.148 m n.p.m.) leży na granicy księstwa Monako i Francji. Należy on do pasma Alp Nadmorskich (Alpes Maritimes). Na samym szczycie usytuowana jest militarna zona z wieloma radarami i antenami. Niestety uniemożliwia ona wejście na sam szczyt góry.

Tego dnia o piątej rano wybiegłem z portu jachtowego Monte Carlo w jego kierunku. Przebijając się najpierw przez bardzo strome uliczki, łączące je wąskie pasaże i schody dostałem się na Rue de la Cremaillere prowadzącą w stronę  La Turbie. Na szczęście słońce jeszcze nie wzeszło i temperatura nie przekraczała 23 stopni, więc w miarę niezajechany dotruchtałem do pierwszych budynków miasteczka. Z tego małego miasta, leżącego już we Francji, prowadzi w kierunku szczytu klucząca serpentynami coraz węższa asfaltowa droga. Po minięciu przepięknych pól golfowych Monte Carlo Golf Club wbiegłem na ostre 10 zakrętów-agrafek. Pode mną rozpościerał się dywan białych chmur, tak jakby zaczynający się na skraju zieloniutkich pól golfowych. Znad niego wystawały tylko odległe o kilkadziesiąt km wyższe szczyty Alp Nadmorskich.

Dalej dopisywało mi ogromne szczęście, biegłem prawie cały czas zachodnimi zboczami szczytu, czyli w cieniu góry. Po około dwóch godzinach i ponad 13 km nieustającego podbiegu dobiegłem do trzech bram bazy wojskowej Jednostki Nicejskich Sił Powietrznych. Byłem na wysokości 1.119 m n.p.m. zaraz przy pierwszych antenach. Niestety owe bramy, oraz tablice z komunikatami o braku wstępu, druty kolczaste i wysoki płot skutecznie mnie zniechęciły do dalszego poruszania się w górę. Po paru fotkach, łykach i minutach oddechu ruszyłem żwawiej w dół. Trochę szybciej przerobiłem odwrotny scenariusz wbiegu: serpentyny, pola golfowe, przebicie się przez chmury, La Turbie, zbieg la Cremailierre, schody i port. O 8:30 byłem na pokładzie jachtu. A Mt Agel nadal niby tkwił w chmurach. Ale ja wiedziałem, że to nieprawda, on tylko nad nimi królował w słońcu.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

Port w Monte Carlo

43.737500000000, 7.426388889000
43.744722222000, 7.413888889000

Dodaj komentarz

3 × one =