W cieniu Elbrusa – dolina rzeki Baksan

Dolina rzeki Baksan jest jedną z najpiękniejszych na całym Kaukazie. Droga poprowadzona tą doliną stanowi jedyne połączenie z Przyelbrusiem, znanym ośrodkiem narciarskim, turystycznym i alpinistycznym położonym na stokach Elbrusa.

Aby tam się dostać musimy pokonać niemal całą dolinę rzeki Baksan – czyli blisko 140 kilometrów. W tym czasie z poziomu 500 m n.p.m. wznosimy się na wysokość 2.340 m. n.p.m.

Elbrus

Naszym oczom ukazał się Grzbiet Wielkiego Kaukaz oraz górujący nad nim stożek Elbrusa. Elbrus, niczym wielka huba przyrósł do zdrowego grzbietu Kaukazu i przytłacza go swymi rozmiarami.

Wierzchołki Elbrusa

Elbrus jest najwyższym szczytem Kaukazu Wielkiego i europejskiej części Rosji. Wyższy wierzchołek osiąga wysokość 5.642 m n.p.m. a niższy - 5.611 m n.p.m. Swój kształt zawdzięcza on wulkanicznemu pochodzeniu. Jeśli przyjmie się, że umowna granica między Europą i Azją przebiega wzdłuż Główny Grzbiet Kaukazu, to Elbrus leżałby w granicach geograficznej Europy. Tym samych byłby on najwyższą górą Starego Kontynentu, gdyż o blisko 850 metrów przewyższa najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc (4.807 m n.p.m.).

Wielki Kaukaz

Dopiero zbliżając się do gór Wielkiego Kaukazu uświadamiamy sobie jego rozmiary - osiem szczytów Kaukazu Wielkiego przekracza 5.000 wysokości a jeszcze kilka kolejnych jest wyższych od Mont Blanc! Powierzchnia Wielkiego Kaukazu to ponad 440 tys. km2.

Dolina Baksan

Na wysokości miasta Baksan skręcamy na południe i teraz wzdłuż rzeki pniemy się w górę - ku Elbrusowi.

Republika Kabardo-Bałkarska

Jesteśmy na terenie Republiki Kabardo-Bałkarskiej. Kabardo-Bałkaria od południa graniczy z Gruzją, od zachodu z Karaczajo-Czerkiesją, od północy z Krajem Stawropolskim, od wschodu z Osetią Północną. Dzisiejsza Kabardo-Bałkaria zajmuje powierzchnię 12 tys. km2.

Kabardo-Bałkaria

Mieszka tu ok. 860 tys. mieszkańców - w tym Kabardyjczycy stanowią 43%, Rosjanie 33% a Bałkarzy 8% ludności republiki. Wsród przedstawicieli innych nacji znajdziemy tu Ukraińców, Osetyńców i Gruzinów. Szacuje się, że na terenie Kabardo-Balkarii zamieszkiwali przedstawiciele blisko 40 nacji. Oni sami lub ich przodkowie przybywali tu w ubiegłym wieku bądź to dobrowolnie w poszukiwaniu pracy, bądź to pod przymusem NKWD, do pracy w kopalni i przy budowie miasta Tyrnyauz.

Kabardo-Bałkaria

Kabardyjczycy to lud kaukaski - zamieszkiwali oni równiny na północnym stoku Kaukazu natomiast Bałkarzy to lud górski pochodzenia tureckiego, zamieszkujący najwyższe pasma Kaukazu.

Ku Elbrusowi

Krajobraz stopniowo z równinnego przechodzi w pogórze. Powoli pniemy się w górę doliny - z każdym kolejnym postojem odczuwamy spadek temperatury. 

W dolinie

Po drodze widzimy pola i ogrody na specjalnych tarasach. Niedobór ziemi zawsze stanowił podstawowy problem mieszkańców tych dolin. Dlatego też w przeszłości zasiedlali oni doliny rzek tworząc niewielkie osady.

Tyrnyauz

Po drodze mijamy najdalej na południe wysunięte miasto doliny - Tyrnyauz. Niewielkie sioło leżące w środkowej części doliny Baksan w połowie XX wieku rozrosło się do miasta liczącego sobie 30 tys. mieszkańców. A to za sprawą odkrytych w okolicy złóż wolframu i molibdenu. Miasto stanowiło zaplecze dla jednej z największych w świecie kopalni tych surowców. Obecnie, ze względu na trudne (i kosztowne) warunki wydobycia złóż zaprzestano pracy w kopalniach. Miasto umiera...

Cywilizacja...

To co szczególnie rzuca się w oczy to kontrast między potęgą natury i reliktami minionej epoki - potężne słupy, przewody elektryczne, ciągnące się kilometrami rury, hale fabryczne...  Wszystko to niepokojąco harmonizuje z majestatem skał, tworząc niesamowity klimat - jak po jakiejś katastrofie.

W dolinie

Zbocza doliny stają się bardziej strome. Bogactwo doznań i skojarzeń oszałamia. Z jednej strony - westernowe widoki gór z drugiej - cywilizacja Orientu.

Przyelbrusie

Kiedy wjeżdżamy w las, zanurzamy się w zimę. Różnica wysokości robi swoje. Powietrze staje się bardziej rześkie. Zaczynamy wierzyć, że jednak uda się pojeździć na nartach.

Bunio na Kaukazie 😉

Po około 4 godzinach drogi, przerywanej częstymi postojami, zajeżdżamy do osady Tierskoł w Przyelbrusiu. Hotel, w którym mieliśmy spędzić najbliższe dni okazuje się miłą niespodzianką - przyzwoity standard, smaczna kuchnia i niezłe zaplecze (sauna, basen). Jeszcze tylko hotelowi goście i personel muszą się oswoić z naszym buldożkiem - Buniem. Rozumiemy, że wczasowicze rzadko zapuszczają się tu z ulubionymi czworonogami.

Lodowiec na Elbrusie

Z pobliskich lodowców bierze swój początek rzeka Baksan, od której nazwę wzięła dolina oraz miasto.


Baksan

Rzeka Baksan w górnym biegu.

Tu więcej o nartach na Elbrusie – http://pohoryzont.net/narty-na-kaukazie-w-4-odslonac/

PLAN

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje

Dodaj komentarz

16 − eleven =